تست نئو NEOPI-R

تست نئو

بسیاری از شرکت‌ها برای استخدام نیروی کار، در جلسه مصاحبه تست‌هایی را از افراد می‌گیرند. این تست‌ها سبب می‌شود که شخصیت فرد ارزیابی شده و کارفرما به یک شناخت کلی از شخص برای استخدام خواهد رسید. نام این تست، نئو می‌باشد. این تست اطلاعات زیادی از شخصیت افراد را در اختیار کارفرمایان قرار می‌دهد. همچنین می‌توانید از این تست برای شناختن شخصیت خود نیز استفاده کنید. ما در این مقاله شما را با تست نئو بیش‌تر آشنا خواهیم کرد.

تست نئو چیست؟

تست نئو یک تست روانشناختی می‌باشد.این تست در تمام دنیا به عنوان یک تست عمومی در نظر گرفته می‌شود. در بسیاری از مراکز از این تست برای استخدام افراد در امور کاری خودشان استفاده می‌کنند. می‌توان گفت انجام این تست برای قبولی در کار و استخدام شدن الزامیست. نام دیگر تست نئو، “پنج عامل بزرگ شخصیت” می‌باشد. زیرا پنج مدل و تیپ شخصیتی انسان را بررسی می‌نماید. این پنج مدل تیپ شخصیتی عبارتند از: روان‌رنجوری، عصبانیت، برون‌گرایی، وظیفه شناسی و توافق پذیری است. این آزمون از سوالاتی تشکیل شده است که می‌تواند هر پنج ویژگی شخصیتی افراد را نشان دهد.

فرمت این تست نیز به دو صورت است:

 1. فرمت خود گزارشگری
 2. فرم مشاهده‌گر

این تست در سال 1978 توسط کاستا و مک‌کری ابداع شد. در ابتدا این تست فقط سه ویژگی شخصیتی را بررسی می‌کرد. این سه ویژگی برون‌گرایی، باز بودن یا گشودگی به تجربه و روان‌رنجوری بود. هدف این دو نفر نیز این بود که بتوانند تمامی ابعاد شخصیت انسانی را بررسی کنند.

فرمت خودگزاشگری

این نوع از فرمت تست نئو به این صورت است که در آن افرادی که شرکت کننده بودند، نتایج آزمون را بررسی می‌کنند. در واقع برای شناختن شخصیت خود، در این آزمون شرکت می‌کنند.

فرمت مشاهده‌گر

در این فرم از تست نئو، یک فرد دیگر، که به عنوان فرد ناظر شناخته می‌شود، نتایج آزمون را بررسی می‌کند. این شخص می‌تواند کارفرما، رئیس و یا مدیر یک مجموعه باشد.

تست نئو چگونه انجام می‌شود؟

اول اینکه تست نئو یک ارزیابی دقیق از شخصیت شما را در اختیار خودتان و یا مدیران قرار می‌دهد. به همین دلیل است که از این تست برای استخدام افراد در شرکت‌های بزرگ و معتبر استفاده می‌کنند. این تست برای رده سنی 17 تا 90 سال، انجام می‌شود و همه افراد می‌توانند این تست را انجام دهند. زمان انجام تست نئو بین 30 تا 40 دقیقه می‌باشد و دارای 240 سوال است. از نظر اعتبار نیز این تست حرفی برای گفتن دارد و طبق نظریه روانشناسان و متخصصین، تست نئو یکی از معتبر ترین تست‌ها برای آشنایی با ویژگی‌های شخصیتی است. تست نئو را می‌توان هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری انجام داد.

نمره‌دهی این تست نیز براساس درصد محاسبه می‌شود. شکل ساده‌تر مشاهده این آزمون، به صورت درجه بندی بالا، متوسط و پایین به شما و یا مدیران نمایش داده می‌شود.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: رهایی از تایید طلبی

بررسی ویژگی‌های شخصیت‌های تست نئو

همانطور که گفته شد، تست نئو به بررسی پنج نوع از ویژگی‌های شخصیتی ‌می‌پردازد. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که هر یک از این شخصیت‌ها چه ویژگی‌های اخلاقی دارند. که با انجام این تست اگر متخصص به شما گفت که کدام شخصیت را دارید، بدانید که منظورش چیست؟!

ویژگی‌های شخصیت برون‌گرایی

این ویژگی از شخصیت، سطحی از جامعه‌پذیری را اندازه‌گیری می‌کند. میزان این ویژگی از روی درصدگزاری مشخص می‌گردد. هر چقدر که نمره آزمون شما درصد بالایی داشته باشد، شما فردی برون‌گرا هستید. فرد برون‌گرا شخصی است که انرژی را از بیرون دریافت می‌کند. در مقابل هر چقدر درصد نمره شما در این آزمون پایین باشد، یعنی درون‌گرا هستید. فرد درونگرا شخصی است که انرژی خودش را از درون خودش می‌گیرد. از جنبه‌های این ویژگی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. بسیار فعال هستند.
 2. افرادی خونگرم می‌باشند.
 3. اظهارکننده هستند.
 4. دائما به دنبال هیجان می‌باشند.
 5. افرادی بسیار خوش انرژی و مثبت هستند.
 6. بسیار اجتماعی بوده و روابط اجتماعی خوبی دارند.

تست نئو برای استخدام نیرو کار

ویژگی‌های شخصیت روان ‌رنجوری

این ویژگی نشان می‌دهد که شخص، چه میزان دارای استرس روانی است. پاسخ این ویژگی بیشتر به ثبات عاطفی شخص بستگی دارد. نتیجه این تست در این ویژگی مشخص می‌کند که فرد آرام و با ثبات اخلاقی است و یا بسیار واکنش پذیر است. از جنبه‌های این ویژگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بسیار خصمانه و عصبانی
 2. افسردگی ( کلیک کنید: درمان افسردگی شدید)
 3. آسیب‌پذیری
 4. مشتاق بودن
 5. تکانشگری

ویژگی‌های شخصیت توافق پذیری

این ویژگی به مهربانی و دلسوز بودن فرد اشاره می‌کند. توافق پذیری با درصد بالا، می‌تواند موافق بودن فرد را نشان دهد و به راحتی ‌می‌تواند از مسائل  عبور کند. هر چقدر درصد پایینی از نتیجه آزمون دریافت کنید|، نشان می‌دهد که توافق پذیری پایین‌تری دارید. از جنبه‌های این ویژگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اعتماد کردن
 2. روراست بودن
 3. سازگاری
 4. فروتنی و مهربانی
 5. تبعیت

ویژگی‌های شخصیت وظیفه شناس

این ویژگی سطح نظم و میزان توجه افراد را در کار بررسی می‌کند. اگر در تست نئو درصد ویژگی وظیفه شناسی شما بالا باشد، نشان دهنده این است که شما فردی دقیق، برنامه ریز و مسئول می‌باشید. درصد پایین از این آزمون، نشان می‌دهد که شما فردی بی‌نظم و بی‌توجه هستید. ویژگی‌های وظیفه شناسی عبارتند از:

 1. وظیفه شناس بودن
 2. شایستگی
 3. منظم بودن
 4. تلاش برای رسیدن به موفقیت
 5. داشتن نظم شخصی

ویژگی‌های شخصیت باز بودن

در تست نئو، ویژگی باز بودن به بررسی میزان قدرت تخیل افراد می‌پردازد. اگر که نتیجه آزمون درصد بالایی از باز بودن را نشان دهد، به این معنی می‌باشد که شما فردی غیرقابل پیش بینی هستید. همچنین درصد بالایی از این ویژگی در تست نئو نشان می‌دهد که خلاقیت بسیار بالا با ذهنی خلاق و فعال دارید. درصد پایین از این ویژگی بیانگر این است که شما فردی سطحی نگر و غیرخلاق هستید. از صفات این ویژگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. زیبایی شناسی
 2. ایده‌های فراوان
 3. احساسات
 4. ارزش‌ها
 5. فانتزی‌ها

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می کنیم: تست شخصیت

کاربرد تست نئو برای شخصیت شناسی

تست نئو برای ازدواج

ازدواج یک مساله بسیار مهم در زندگی هر شخصی است. در واقع یک دوره مهم زندگی است که انتخاب آن به عهده خود شخص می‌باشد. بنابراین تست نئو برای کمک رساندن به افراد برای شناخت طرف مقابل، بسیار کاربردیست. از آنجایی که تست نئو یک ارزیابی کامل شخصیتی از فرد را در اختیار ما می‌گذارد می‌توان با توجه به پاسخ آن، فرد مورد نظر خود را بشناسیم. نمونه فواید تست نئو برای شناخت افراد برای ازدواج، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. شناختن ویژگی‌های شخصیتی فرد
 2. بعد از انجام تست نئو مشاور و متخصص با توجه به پاسخ تست به شما مشاوره قبل از ازدواج خواهد داد که بسیار مفید می‌باشد.
 3. این تست میزان مسئولیت‌پذیری فرد را به خوبی نشان می‌دهد. با این تست می‌توانید متوجه مسئولیت پذیری شخص مقابل و حتی خودتان در زندگی شوید.

تست نئو به بررسی پنج ویژگی شخصیتی انسان می‌پردازد. با شناخت این پنج ویژگی شخصیتی می‌توانید به یک شناخت نسبی و تقریبا کاملی نسبت به طرف مقابلتان برسید.

آمادگی برای انجام تست نئو

در این قسمت می‌خواهیم شما را با نکاتی آشنا کنیم که کمک بسیای برای انجام تست نئو به شما خواهد کرد. در کل بهتر است قبل از انجام هر کاری برای انجام دادن آن، آمادگی لازم را داشت. این نکات عبارتند از:

 1. ارزش و فرهنگ‌های آن شرکتی که می‌خواهید در آن استخدام شوید را بررسی کنید.
 2. قبل از انجام تست با فرمت‌های تست نئو آشنا شوید.
 3. خودتان را با ویژگی‌های شرکت هماهنگ نمایید.
 4. ثبات و صداقت را در پاسخگویی رعایت کنید.

کلام آخر

برخی از انجام این آزمون ترس دارند و نگران هستند. اما نیازی به نگران بودن نیست. شما می‌توانید به راحتی بر سر جلسه آزمون  تست نئو نشسته و با شخصیت خود آشنا شوید. نگران این موضوع هم نباشید که شخصیتتان به کاری که در آن قصد استخدام شدن دارید، نخورد. برعکس، انجام این تست می‌تواند کاملا به شما کمک کند که استعداد خود را یافته و در شغلی که بهترین کارایی را دارید استخدام شوید. کلینیک روانشناسی آرامش من با حضور بهترین دکتر روانشناس و متخصصین و مشاورین مجرب می‌تواند با نوبت دهی قبلی از طریق شماره تلفن‌های درج شده در صفحه و یا تکمیل فرم درخواست مشاوره (در سمت چپ تصویر)، شما را در این راه هدایت کند. 

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473