طلاق چه تاثیری روی زنان دارد؟

زندگی زنان بعد از طلاق

برای همه ما انسان‌ها جدایی و طلاق گرفتن بسیار سخت است. در کل طلاق می‌تواند زندگی افراد را به کل تحت تاثیر خود قرار داده و آن را زیر و رو کند. زندگی مردان و زنان، هر دو پس از طلاق دچار تغییراتی خواهد شد. هر یک به نحوی با این موضوع کنار می‌آیند و با آن می‌سازند. مردان به یک نحو با آن کنار آمده و زنان نیز به نحوی دیگر زندگی خود را ادامه می‌دهند. اما با توجه به فرهنگ و برخی رسوم در برخی کشورها و جوامع، زندگی زنان بعد از طلاق سخت‌تر از مردان است. برای مردان نیز سختی‌هایی وجود دارد که در مقاله قبلی به آن پرداختیم؛ ولی از نظر جایگاه اجتماعی زنان در زندگی خود بیشتر اذیت خواهند شد. در این مقاله ما به بررسی زندگی زنان بعد از طلاق خواهیم پرداخت.

تغییرات سلامت زنان بعد از طلاق

تاثیرات عاطفی و روانی طلاق برای زنان بسیار زیاد می‌باشد. طلاق می‌تواند موجب بروز بسیاری از بیماری‌های روحی و روانی گردد که تاثیرات آن غیرقابل جبران باشد. از دست دادن هویت، یکی از آثار بسیار مخرب طلاق می‌باشد. این موضوع برای زنان بسیار شدیدتر بوده و آنان را درگیر می‌کند. در ازدواج و در طول زندگی، زنان همیشه سعی‌شان بر این است که مادر و همسر بسیار خوب و نمونه‌ای باشند. زمانی که طلاق صورت می‌گیرد، زنان دچار بی‌هویتی شدیدی می‌شوند. همین موضوع می‌تواند باعث شود که زندگی زنان بعد از طلاق به کابوس تبدیل شود و اختلالات روانی گریبان‌گیر فرد شود. از طرفی این موضوع می‌تواند برای زن بسیار مثبت باشد. اگر بتوانند خود و شخصیت اصلی خود را بیابد، می‌تواند بر این قضیه پیروز شود و زندگی خود را از سر شروع کند.

استرس بعد از طلاق نیز تاثیر بسیار مخربی می‌تواند بر روی افراد بگذارد. استانداردهای زندگی یک زن بعد از طلاق تغییر خواهند کرد. همین موضوع سبب خواهد شد زندگی زنان بعد از طلاق دستخوش تغییراتی شود.

از طرفی تاثیرات جسمی طلاق برای زنان نیز بسیار زیاد است. آمار نشان می‌دهد زنانی که طلاق گرفته‌اند 25 درصد بیشتر دچار سکته قلبی می‌شوند. دلیل این موضوع هم این است که، زنان استرس را بیش از مردان تحمل می‌کنند. زنان به مدت طولانی‌تری در حس و حال طلاق و ناراحتی بعد از آن باقی می‌مانند. همین موضوع باعث خواهد شد که حملات عصبی بیشتری به سراغ خانم‌ها بیاید . سلامت جسمی آنان را نیز به خطر بیندازد.

حتما بخوانید: راه‌های کاهش استرس

تاثیرات طلاق بر روی زنان

همانطور که گفتیم زندگی زنان بعد از طلاق دستخوش تغییراتی خواهد شد. تغییراتی که اغلب بد بوده و تاثیرات بسیار مخربی را بر زندگی یک زن وارد می‌کند. در کل طلاق یک اتفاق تغییر دهنده برای زندگیست. چه بخواهیم و چه نخواهیم زندگی ما بعد از طلاق و جدایی، دستخوش تغییراتی خواهد شد. همانطور که در قبل اشاره شد، زندگی زنان بعد از طلاق هم از نظر عاطفی و سلامت جسم و هم از نظر مالی بسیار سخت‌تر خواهد شد. در این قسمت از مقاله می‌خواهیم تاثیراتی را که طلاق بر روی زنان می‌گذارد بررسی کنیم. زندگی زنان بعد از طلاق به واسطه این تاثیرات مخرب ویران می‌شود.

مطالعه این مطلب برای شما ضروری می‌باشد: مشاوره طلاق

تاثیرات مالی بر زنان مطلقه

طبیعی است که 90 درصد زنان بعد از طلاق بیشتر از مردان آسیب مالی می‌بینند. زیرا اکثرا خانه‌دار بوده و پشتوانه مالی خوبی ندارند. بعد از طلاق ممکن است زنان اگر هم شاغل باشند به دلیل نگهداری از فرزند و یا رفتن در دادگاه، دائما مجبور باشد که مرخصی بگیرد. ممکن است از کار اخراج شده و یا حقوقش را کم کنند. در کل شغل‌هایی با درآمد بالا برای زنان کمتر از مردان است و یا به سختی برایشان کار جور می‌شود. از طرفی هم دسترسی خانم‌ها به دارایی و پس‌انداز و سرمایه‌گذاری نیز سخت‌تر از آقایان است.

تغییرات سلامت زنان بعد از طلاق

استرس بیش از اندازه خانم‌ها

خانم‌ها بیشتر از آقایان استرس را در طلاق تجربه می‌کنند. طبق آماری که در دسترس است، 52 درصد از زنان در هنگام طلاق گرفتن استرس بسیار زیادی داشتند و 43 درصد از آقایان، این استرس را تجربه کردند. این آمار نشان می‌دهد که خانم‌ها در معرض استرس بیشتری قرار دارند. بعد از طلاق نیز به دلیل برخی قوانین و حضانت فرزندان و تقسیم مال و اموال، زنان در فشار و استرس بیشتری قرار می‌گیرند. همین موضوع باعث ایجاد اختلال استرس در زنان شده و زندگی بعد از طلاق برای زنان، تبدیل به کابوس خواهد شد.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: مردان بعد از طلاق

مصرف مواد مخدر

طبق آمار موجود 34 درصد از زنان بعد از طلاق، برای رهایی از فشار و استرس فراوانی که بر روی دوش آنهاست، به مواد مخدر روی می‌آورند. اما این آمار برای مردان بسیار کمتر از بانوان است. این موضوع می‌تواند برای یک خانم بسیار زجرآور باشد و زندگی او را بسیار تحت تاثیر قرار دهد. طوریکه دیگر نه در خانواده خود و حتی نه در اجتماع جایگاهی نداشته باشد.

نکاتی در رابطه با زندگی بعد از طلاق

درست است که طلاق یک رویداد بسیار تلخ، همراه با آثار مخرب فراوان است؛ اما باید بدانیم که پایان زندگی نیست. زنان آنقدری قوی هستند که بتوانند خودشان را از این منجلاب نجات داده و بعد از طلاق یک زندگی عالی و ایده آل برای خود بسازند. با رعایت برخی نکات می‌توانند زندگی شادی را بعد از طلاق برای خود درست کنند. مانند:

بگذارید همه چیز خودش پیش برود

اگر مبارزه کنید و دائما در حال جنگ با اتفاقات باشید، همه چیز سخت‌تر برای شما خواهد گذشت. بهتر است که مشکلات را پذیرفته و بگذارید که خودشان همانگونه پیش بروند. ( حتما بخوانید: چطور زندگی شاد داشته باشیم؟)

رابطه را با همسر قبلی کاملا قطع کنید

هرگز بعد از طلاق سعی نکنید که با همسر سابق خود دوباره دوست باشید. این کار می‌تواند تمام خاطرات بد گذشته را برای شما زنده کند. حتی ممکن است دوباره وارد رابطه شوید و از سر، مشکلات را آغاز کنید. منتهی اگر این سری وارد مشکلات شوید، دیگر نمی‌توانید به راحتی دفعه اول، از آن‌ها خلاصی یابید.

روابط همسر قبلی خود را بررسی نکنید

هرگز به سراغ زندگی جدید او بعد از طلاق نروید و آن را بررسی نکنید. زیرا این کار سبب خواهد شد که فکر شما دائما درگیر روابط او باشد و شما را از زندگی ساقط کند. هر چه باشد او زمانی همسر شما بوده و خاطرات فراوانی با یکدیگر داشتید.

مسائل مربوط به فرزندانتان را حل کنید

طبق گفته برخی روانشناسان بزرگ بهتر است که فرزندانتان را ببینید، ولی بدون آنکه یکدیگر را ملاقات کنید. زیرا این کار نیز آثار بسیار بدی را بر روی شما می‌گذارد. بهتر است همسرتان فرزندانتان را ببیند، ولی شما را هرگز نبیند. اینگونه است که می‌توانید بعد از طلاق زندگی شادتری را تجربه کنید.

تاثیرات طلاق بر روی زنان

از خودتان مراقبت کنید و برای خود ارزش قائل باشید

بهتر است بعد از طلاق بر روی سلامت جسم و روان خود بیشتر تمرکز کنید. به اینصورت که بهتر است برای آرامش روح و روان و جسم خود، ورزش کنید، مدیتیشن و یوگا انجام دهید و تغذیه مناسب داشته باشید. اینگونه می‌توانید از خود مراقبت کنید و به جسم و روح خود، ارزش بدهید.

حتما بخوانید:

هدف گذاری کنید

بعد از طلاق زندگی جدیدی، رو در روی شما قرار می‌گیرد. بهتر است که برای شروع این زندگی جدید، هدف گذاری را فراموش نکنید. هدف در زندگی بسیار مهم است. می‌تواند به زندگی شما شکل داده و مسیر را برایتان روشن سازد.

این را بدانید که هیچ وقت دیر نیست

بهتر است در زندگی بعد از طلاق خود، به زمان خود پیش بروید. این را باید بدانید که برای شروع هرگز دیر نیست و می‌توانید در هر شرایط و سنی که هستید، هدف خود را آغاز و برای رسیدن به آن تمام تلاش خود را به کار بگیرید.

بدانید که از زندگی خود دقیقا چه چیزی می‌خواهید

بهتر است برای شروع و هدف گذاری بدانید که از زندگی خود چه چیزی می‌خواهید و آنان را مشخص کنید. این موضوع می‌تواند شما را برای رسیدن به موفقیت و خواسته قلبی خودتان بعد از طلاق بسیار کمک کند.

برای خودتان یک سرگرمی و تفریح مناسب ایجاد کنید

این را می‌دانید که حداقل تا یکسال بعد از طلاق نباید وارد یک رابطه عاشقانه جدید شوید. زیرا نه تنها هیچ سودی نداشته، بلکه باعث آسیب‌‌های فراوان خواهد شد. بهتر است برای خود سرگرمی و تفریحات سالم و خوب مانند مسافرت با دوستان، مهمانی‌های دوستانه و تفریحات هیجان انگیز را انتخاب کنید. کتاب خواندن و فیلم دیدن نیز می‌تواند کمک کننده باشد.

هرگز در این مسیر تنها نباشید

سعی کنید بعد از طلاق نزد یک مشاور و رواندرمانگر بروید تا او شما را در این مسیر راهنمایی کند. انسان نمی‌تواند گاهی به تنهایی از پس مشکلات و مسائلی که برایش پیش می‌آید بربیاید. به همین دلیل بهتر است که از یک نفر که در این باره تجربه داشته و بدون قضاوت به شما گوش می‌دهد، کمک بگیرد.

کلام آخر

همانطور که که بارها گفتیم، طلاق آخر راه نیست. می‌توانید با رعایت برخی نکات و کار بر روی خود و افکارتان بهترین زندگی را بعد از طلاق برای خود بسازید. اما همانطور که گفتیم می‌توانید برای موفق شدن و عدم آسیب دیدن زندگی زنان بعد از طلاق، از یک راهنما کمک بگیرید. کلینیک مشاوره روانشناسی آرامش من همه روزه در خدمت شما عزیزان است. می‌توانید با تماس با شماره های درج شده در صفحه و یا تکمسل فرم درخواست مشاوره در سمت چپ تصویر، با مشاورین و متخصصین مجرب ما در این زمینه در تماس باشید. مشاورین و متخصصین تیم آرامش من شما را به بهترین شکل در این زمینه راهنمایی خواهند کرد.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473