چرا باید مسائل جنسی را آموزش ببینیم؟

آموزش مسائل جنسی

می‌توان به جرأت گفت، برای 90 درصد افراد آموزش مسائل جنسی از سخت‌ترین و پرچالش‌ترین کارهاست. در بسیاری از مناطق به این موضوع اهمیت فراوانی داده می‌شود. اما از طرفی برخی از جوامع معتقدند که این موضوع را نباید برای افراد باز کرد زیرا باعث فساد و ترویج آن خواهد شد. این مساله موضوعی است که سالیان سال است جوامع مختلف را درگیر خودش کرده است. اما نکته مهم این است که آموزش مسائل جنسی تنها مربوط به کودک و نوجوان نمی‌باشد، بلکه همه افراد در هر سنی که باشند، نیازمند یادگیری در رابطه با این مساله هستند. این مساله تعریف و مفهوم خاص خودش را داشته و دارای نکات و مزیت‌های مهم است. با ما همراه باشید تا در این مقاله دید شما نسبت به آموزش این مساله تغییر کرده و بازتر شود.

آموزش مسائل جنسی به چه معناست؟

در ابتدا باید با معنا و مفهوم کلی و اصولی آموزش مسائل جنسی آشنا شویم. آموزش و یادگیری در حد بسیار عالی در رابطه با موضوعاتی که مرتبط با جنسیت و تمایلات جنسی می‌باشد، از اهداف اصلی آموزش مسائل جنسی است. در این آموزش ارزش‌ها و باورهای مربوط به مسائل جنسی مورد بررسی قرار می‌گیرد. به افراد نیز کمک خواهد کرد تا مهارت‌های مربوط به مسائل جنسی را به خوبی بیاموزند. همچنین کمک می‌کند افراد در هنگام مواجهه با این مساله نسبت به همکار، معشوقه، جامعه و حتی خانواده خود، به خوبی برخورد کند.

آموزش مسائل جنسی نیز در خانه، برخی مدارس، حوزه‌ها و مراکز بهداشت و برخی کلینیک‌ روانشناسی و مشاوره به افراد در هر سنی که باشند، آموزش داده می‌شود. مهم این است که شما عزیزان از همان ابتدا به فرزندان خود این مسائل را تحت نظر یک متخصص آموزش دهید. همچنین خودتان نیز تا مادامی که در رابطه هستید و یا نیستید این مسائل را آموزش ببینید.

حتما بخوانید: تربیت جنسی کودکان

اهداف آموزش مسائل جنسی

در قسمت قبل ما به طور کلی با معنا و مفهوم آموزش مسائل حنسی آشنا شدیم. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است، آموزش مسائل جنسی دارای اهداف مشخصی است. این اهداف در حقیقت زیر مجموعه‌ای از این آموزش‌هاست. برخی از اهداف رایج آن عبارتند از:

 1. سلامت جنسی را به افراد آموزش می‌دهد. صحبت درمورد بیماری‌های مقاربتی و رعایت بهداشت و درمان آن‌ها
 2. در رابطه با بارداری، بارداری ناخواسته، روش‌های جلوگیری، سقط جنین و نگهداری بچه
 3. رشد یک انسان مورد بررسی قرار می‌گیرد. سن بلوغ، آناتومی جنسی بدن، در رابطه با گرایشات مختلف جنسی و همچنین هویت جنسی به طور گسترده و روشن صحبت خواهد شد.
 4. روابط شما با خانواده، دوستان، همکاران و رابطه عاشقانه خود
 5. ارائه دهندگان بهداشتی در این باره به شما معرفی می‌شوند. که در هنگام سوال و یا ایجاد مشکل می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید.
 6. رفتار جنسی را نیز به خوبی برای شما توضیح خواهند داد.
 7. در رابطه با سواد اجتماعی، فرهنگ و جامعه‌ای که در آن قرار دارید صحبت خواهد شد. اینکه چطور جامعه و فرهنگ می‌تواند بر روی مسائل جنسی تاثیرگذار باشد.

مطالعه این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم: افسردگی بعد از رابطه جنسی

اهداف آموزش مسائل جنسی

انواع آموزش مسائل جنسی

آموزش مسائل جنسی همانطور که دارای اهداف مشخصی است، دارای انواع خاصی نیز می‌باشد. انواع مختلف آن عبارتند از:

پرهیز کردن

این نوع آموزش به عنوان افراطی‌ترین نوع آموزش مسائل جنسی نیز بیان می‌شود. این آموزش به افراد می‌گوید که به هیچ عنوان نباید رابطه جنسی برقرار کنند. حداقل تا قبل از ازدواج رسمی. این روش برخی اهداف را به دنبال دارد. مانند:

 •  داشتن رابطه جنسی قبل از ازدواج رسمی از نظر دین و مذهب و همچنین فرهنگ و جامعه ما قابل قبول نیست.
 • از نظر اخلاقی درست نمی‌باشد.
 • در این روش از آموزش به افراد آموزش داده نمی‌شود که روش‌هایی برای جلوگیری از بیماری و یا بارداری را انجام دهند. بلکه به آن‌ها گفته می‌شود که از برخی داروها که اغلب نیز کار نمی‌کنند، استفاده شود.
 • به موضوعاتی در رابطه با اشتباهاتی که در مورد خود ارضایی و سقط جنین وجود دارد، نمی‌پردازند.
 • فقط افراد را می‌ترسانند. در حقیقت از تکینیک ترس برای جلوگیری از برقراری رابطه جنسی در افراد استفاده می‌کنند.

این را هم بخوانید: راه‌های رسیدن به ازدواج موفق

پرهیز به اضافه آموزش مسائل جنسی

این نوع آموزش کمی متعادل‌تر از روش اول می‌باشد. این روش نیز به افراد می‌گوید تا زمان ازدواج رسمی هیچگونه رابطه جنسی با شریک خود نداشته باشند. اما در کنار این مساله، در رابطه با مسائل جنسی و کنترل و هدایت آن تا آن زمان نیز به خوبی صحبت می‌کند. بر خلاف تکنیک‌ها و اهداف روش اول، این روش بیان می‌کند که چگونه می‌توان به روشی درست از بارداری ناخواسته و یا بیماری‌ها جلوگیری کرد.

دوری از خطرات جنسی

این روش نیز تنها در رابطه با خطراتی که داشتن یک رابطه جنسی می‌تواند به همراه داشته باشد، صحبت خواهد کرد. راه حل‌هایی نیز ارائه می‌شود که می‌تواند به خوبی از این موضوع جلوگیری کند.

آموزش جامع مسائل جنسی

سه مورد اول در رابطه با دوری از برقراری رابطه جنسی تا قبل از ازدواج صحبت می‌کند. این موضوع نیز به منظور جلوگیری از بارداری ناخواسته، وجود برخی بیماری‌های مقاربتی و ضربه روحی اشاره دارد. اما آموزش جامع مسائل جنسی، شامل آموزش به افراد برای داشتن یک رابطه خوب جنسی و انتخاب مناسب برای در امان ماندن از خطرات و مشکلات جنسی می‌باشد.

مزیت‌ها آموزش مسائل جنسی

این آموزش دارای مزایا و فواید بسیاری می‌باشد. برخی از این مزایا و فواید عبارتند از:

 1. فرد نسبت به بدن خودش آگاهی بیشتری پیدا خواهد کرد.
 2. مهارت‌های لازم را برای داشتن یک رابطه جنسی خوب، آموزش دیده و زندگی زناشویی خوبی خواهد داشت.
 3. فرد نسبت به خودش ارزش بیشتری قائل خواهد بود و اهمیت بیشتری به بدن و جسم خود می‌دهد.
 4. باعث می‌شود که افراد آزار جنسی که بر آن‌ها وارد شده است را بیان کنند.
 5. فرد نسبت به اولین رابطه جنسی خود آگاهی بیشتری دارند و برایشان غریب و عجیب نمی‌باشد.
 6. می‌دانند که چطور با روش‌هایی سالم از بارداری ناخواسته و برخی بیماری‌های مقاربتی جلوگیری کنند.
 7. آموزش درست مسائل جنسی باعث می‌شود که شیوع بیماری‌های ایدز و زگیل تناسلی به حداقل برسد.
 8. باعث می‌شود افراد در برابر خشونت‌های جنسی توانمندتر عمل کنند.

این را هم بخوانید: رابطه با زن متاهل و عواقب آن

مزیت‌های آموزش رابطه جنسی

موانع مربوط به آموزش رابطه جنسی

اما همانطور که این موضوع با مزایای فراوانی همراه است متاسفانه موانعی بر سر راه آن قرار می‌گیرد. که این موانع نه تتها باعث یاد نگرفتن صحیح مسائل جنسی می‌شود، بلکه باعث آسیب‌های فراوانی نیز در جامعه خواهد شد که تبعات بسیاری بدی برای خود فرد و دولت دارد. برخی از این موانع عبارتند از :

 • نبود معلمان و اساتیدی که بتوانند به خوبی این مسائل را آموزش دهند.
 • مخالفت دولت به دلیل اینکه گمان می‌کنند آموزش مسائل جنسی باعث افزایش خطرات و بی‌بند و باری جنسیتی خواهد شد.

که هردو باید مورد بررسی قرار بگیرند تا بتوان با آموزش مسائل جنسی به روشی صحیح، جامعه‌ای سالم‌تر همراه با افرادی آگاه و سالم از نظر روانی و جسمی داشت. از این رو می‌توانید شما عزیزان به راحتی به برخی مراکز و کلینیک‌های بهداشت و سلامت روان مراجعه کرده و مسائل جنسی را در این مراکز به خوبی آموزش ببینید. همچنین می‌توانید برای پرسیدن سوال‌های شخصی خود نزد یک و متخصص در این زمینه مراجعه کرده و مشکل خود را حل کنید.

کلام آخر

آموزش دیدن در رابطه با مسائل جنسی، هرگز دیر نمی‌باشد. برای اینکه شما بدانید چطور می‌توان یک زندگی جنسی سالم داشت باید مسائل مربوط به آن را به خوبی آموزش دیده و به راهکارهای آن عمل کنید. در غیر اینصورت همیشه در زندگی خود به مشکل برخواهید خورد. کلینیک آرامش من با حضور مشاورین و متخصصین مجرب در این حوزه همه روزه پاسخگوی شما عزیزان می‌باشد. شما می‌توانید با تعیین وقت قبلی ز طریق شماره‌های درج شده در سایت و یا پر کردن فرم درخواست مشاوره با مشاورین و متخصصین ما در این خصوص به راحتی در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید با هر روشی که دل خواه شما است با مشاور خود به طور خصوصی جلسه خود را برگزار کنید. از طریق مشاوره آنلاین، مشاوره تلفنی و یا مشاوره حضوری می‌توانید با مشاور خود در ارتباط باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

%50 تخفیف

اگه پرداخت هزینه جلسات مشاوره برات سنگینه

سه شنبه‌ها رو از دست نده!

همین حالا تماس بگیر

09393448506 - 02122882473