ازدواج مجدد و مشکلات آن

ازدواج مجدد

بسیاری از افراد هستند که بعد از جدایی و طلاق و یا از دست دادن همسرشان، مجدداً ازدواج می‌کنند. این افراد باید بدانند که ازدواج مجدد به هیچ عنوان کار راحتی نیست و با چالش‌ها و مشکلات بسیار زیادی روبرو است. به همین دلیل باید در انتخاب همسر دوم خود بسیار دقت داشته باشند. زیرا این ازدواج و تشکیل خانواده، همانند اولین ازدواج نمی‌باشد. فرزندان ناتنی، خانواده همسر و شرایط، بسیار پیچیده خواهد بود. پس قبل از اینکه بخواهید تصمیم به ازدواج دوم بگیرید باید به یکسری نکات توجه فرمایید. ما در این مقاله سوالاتی که باید قبل از ازدواج مجدد از خود بپرسید و مشکلات آن را به شما عزیزان خواهیم گفت، تا با دید بازتری اقدام به شروع یک زندگی جدید کنید.

ازدواج مجدد در یک نگاه

همانطور که گفتیم زمانیکه فرد برای بار دوم تصمیم به ازدواج می‌گیرد، این عمل او را ازدواج مجدد می‌نامند. انجام ابن کار به هیچ عنوان کار ساده و پیش پا افتاده‌ای نمی‌باشد. طبق آمار نیز میزان طلاق و جدایی در ازدواج دوم، بیش از ازدواج اول می‌باشد. چالش‌ها و مشکلاتی که در ازدواج مجدد رخ می‌دهد، بسیار بزرگ هستند. از این رو نیازمند این است که ابتدا چالش‌ها را بشناسید و اگر در خود توان مبارزه و مدیریت با این چالش‌ها را دیدید، می‌توانید در رابطه با انجام این کار، فکر کنید. اما اگر چنین نبود باید از فکر تجدید فراش خارج شوید.

حتما بخوانید : مشاوره ازدواج در تهران 

سوالات مهم از خود قبل از ازدواج مجدد

قبل از انجام هر کاری باید ابتدا با خود و افکار خودتان روبرو شوید. برای شروع یک زندگی جدید و ازدواج مجدد، باید نشسته و از خود سوالاتی را بپرسید و به آن‌ها پاسخ دهید. برخی از این سوالات که قبل از ازدواج مجدد باید از خود بپرسید:

 • در ابتدا باید از خود بپرسید که آیا از رابطه قبلی خود کاملا رهایی یافتید؟
 • آیا با احساسات و افکار رابطه قبلی خود کنار آمده‌ام.
 • آیا در زندگی زمانی که تنها هستم، احساس راحتی می‌کنم؟ نباید شما از سر تنهایی و فشار تنها بودن، تن به ازدواج مجدد بدهید.
 • آیا با گذشت زمان، احساسات و افکار رابطه گذشته من بر روی ازدواج مجددم تاثیر می‌گذارد؟
 • آیا من می‌توانم از مشکلات و چالش‌های رابطه گذشته خود درس گرفته و در جهت مثبت از آن‌ها در رابطه مجدد خود استفاده کنم؟
 • آیا من هم اکنون آماده هستم که در یک رابطه جدید متعهد شوم و از نظر عاطفی زندگی مجدد را شروع کنم؟
 • آیا دوباره می‌توانم اعتماد به نفس از دست رفته و روحیه خود را به دست آورم؟

حتما بخوانید: بهترین مشاوره طلاق

چالش‌ها و مشکلات ازدواج مجدد

تا به اینجا حتما متوجه شده‌اید که انجام این کار شجاعت می‌خواهد. اینطور نمی‌باشد که بتوانید با خیال راحت وارد رابطه شوید. اما اگر هم با دید باز و قبول چالش‌ها و نحوه مدیریت آن‌ها زندگی مجدد خود را آغاز کنید، صد درصد ازدواج خوبی خواهد بود. چالش‌ها و مشکلات ازدواج مجدد به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

کنار آمدن با گذشته

چالش اول، چالش کنار آمدن با گذشته است. بسیاری از افراد زمانیکه تصمیم به ازدواج مجدد می‌گیرند، قطعا در زنگی قبلی خود با مشکلاتی روبرو بوده‌اند. این مشکلات می‌تواند طلاق و جدایی، مرگ همسر، خیانت دیدن و … باشد. از این رو باید بتوانید کامل از گذشته خود رهایی یابید، تا بتوانید زندگی مشترک خود را به طور مجدد با فرد دیگری آغاز کنید. بهترین راه نیز بخشش است. این به این معنا نیست که کار همسر خود را بی‌اهمیت جلوه دهید و از بد بودن آن کم کنید؛ بلکه به این معناست که با بخشش، ذهن خودتان آرام می‌شود و به یک آرامش می‌رسید تا زندگی مجدد خود را به بهترین نحو آغاز کنید. اما این نکته را نیز باید بدانید که این کار راحت نمی‌باشد.

حضور فرزندان

چالش دوم، فرزندان شما می‌باشند. اینکه فرزندان خود را وارد ازدواج مجدد خود کنید، یکی از سخت‌ترین مشکلات می‌باشد. اگر هر دوی شما بچه داشته باشید، این سناریو سخت‌تر خواهد بود. این را باید بدانید که مدت زمان طولانی طول می‌کشد تا فرزندانتان، شخص جدید را به عنوان عضوی از خانواده و والد خود بپذیرند. طبق مطالعاتی که صورت گرفته، حدود پنج سال زمان لازم است تا دو خانواده بتوانند یکدیگر را به طور کامل بپذیرند. این کار نیازمند کار شریکی شما و همسرتان در فرزندپروری است. شما باید بدانید که چطور برخورد کرده، تا بتوانید فرزندانتان را در این مسیر به خوبی مدیریت کنید. (حتما بخوانید: تکنیک‌های فرزند پروری)

مسائل مالی

چالش سوم، چالش از نظر مالی می‌باشد. مسائل مالی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در زندگی همه ما نقش اساسی دارد. فرقی ندارد که ازدواج دوم فرد باشد یا ازدواج اول. زمانیکه دو نفر قرار است با یکدیگر زندگی مشترک را آغاز کنند باید به طور کامل در رابطه با مسائل مالی خود گفت و گو کنند.

درس گرفتن از گذشته

چالش چهارم، چالش درس گرفتن از گذشته خود است. شما باید از اتفاقات تلخ و بد ازدواج اول خود درس بگیرید و آن را در زندگی جدید خود، به کار نبرید. یکی از مشکلات بزرگ ازدواج مجدد این می‌باشد که افراد از گذشته تلخ خود درس نگرفته و آن‌ها را دوباره در ازدواج مجدد خود تکرار می‌کنند. از همین رو با چالش و مشکلات فراوانی روبرو می‌شوند. پس اگر قرار است که تن به انجام این کار دهید، باید بتوانید از گذشته خود درس بگیرید.

طلاق و جدایی

چالش پنجم، طلاق و جدایی می‌باشد. در ازدواج مجدد امکان جدایی و طلاق، دوبرابر از ازدواج اول می‌باشد. درست است که شما ممکن است در زندگی قبلی خود طلاق گرفته باشید. اما شما می‌توانید این موضوع را با همسر و شریک خود حل کنید تا به مشکل برنخورید.

مطالعه این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد: دلایل طلاق

همسران سابق

چالش ششم، وجود همسران سابق است. زمانی که شما می‌خواهید زندگی مجدد خود را با شریک خود آغاز نمایید، باید بدانید که همسران هر دو نفر، در زندگی شما وجود دارند. هر کاری هم که کنید، باز وجود آنان در زندگی شما، حس می‌شود و نمی‌توانید این موضوع را انکار کنید.

موضوعی که مهم است این می‌باشد که شما بتواننید با این چالش‌ها کنار آیید و بتوانید به خوبی آن را مدیریت کنید.

چالش‌های ازدواج مجدد

نشانه‌های آماده نبودن برای ازدواج مجدد

برخی از نشانه‌ها و علائمی وجود دارد که بیان کننده این است که شما برای ازدواج مجدد آماده نیستید. مانند:

 1. شما هنوز به همسر سابق خود فکر می‌کنید و امید به این دارید که دوباره به زندگی با او بازگردید.
 2. شما در خود نمی‌بینید که با شریک جدید خود بتوانید در همه موارد صادق باشید.
 3. شما از طلاق و جدایی از همسر خود بسیار عصبانی هستید.

اما این دلایل به این معنی نیست که شما هرگز برای ازدواج مجدد آماده نیستید. تا زمانی که این علائم در شما نمایانگر است، نمی‌توانید به فکر انجام این کار بیافتید. بلکه می‌توانید با مراجعه به مشاور در حوزه ازدواج بتوانید این مشکلات را پشت سر بگذارید و بتوانید آن را مدیریت کنید.

مطالعه این مطالب را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

موفقیت در ازدواج مجدد

برخی از نکات وجود دارند که می‌توانند باعث شوند شما در ازدواج مجدد خود موفق ظاهر شوید. مانند:

 1. ازدواج مجدد و شریک جدید خود را در اولویت خود قرار دهید.
 2. بر روی ارتباطات خود کار کرده و سعی کنید با صداقت زندگی مشترک خود را آغاز کنید.
 3. از خشم و کینه ازدواج قبلی خود دوری کنید و سعی کنید از گذشته خود خلاص شوید.
 4. با فرزندان همسر جدید خود ارتباط قوی و خوبی ایجاد کنید و سعی کنید مثبت برخورد کنید.
 5. نگذارید که مشکلات در زندگی زناشویی شما بزرگ شود.
 6. باید بلد باشید که بتوانید تعارض و دعوا را در رابطه خود مدیریت کنید.

سازگاری و سازش در ازدواج دوم، بسیار مهم است، زیرا شما با اتفاقاتی روبرو می‌شوید که رابطه مستقیمی با سازگاری شما در زندگی دارند. از این رو بهتر است سعی کنید که بتوانید این نکات را در زندگی خود رعایت کرده و ازدواج مجدد خوبی را تجربه کنید.

کلام آخر

همه ما انسان‌ها در زندگی نیاز به شریک عاطفی داریم. شریکی که بتواند ما را درک کند و در تمام مراحل زندگی دوشادوش ما قدم بردارد. ازدواج دوم هیچ ایرادی ندارد اما اینکه درست باشد و در انتخاب شریک دقت کنیم و راه‌های صداقت داشتن با خود را بیاموزیم، از اصلی‌ترین امور داشتن یک ازدواج مجدد خوب است. مشکلات انجام این کار انکارناپذیر است، اما می‌توان تا حدودی از ایجاد این مشکلا،ت جلوگیری کرد. کلینیک روانشناسی آرامش من  بعنوان بهترین مرکز مشاوره روانشناسی در تهران همه روزه در خدمت شما عزیزان می‌باشد. شما می‌توانید به راحتی از طریق تماس با شماره‌های داخل سایت و یا پر کردن فرم درخواست مشاوره با مشاورین و متخصصین تیم قوی آرامش من در این خصوص در تماس باشید.

منابع:

دیدگاه‌ ها...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

کارگاه رایگان

بررسی آیتم‌ های رابطه عاطفی

برای ثبت نام با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

09393448506 - 02122882473